Наприклад, 22.09.2021
Наприклад, 22.09.2021
Наприклад, 22.09.2021
Наприклад, 22.09.2021
Наприклад, 22.09.2021

Мінреінтеграції та USAID планують співпрацювати в рамках відновлення меліорації в Донецькій області

Опубліковано 12 Липня 2021 року, о 09:17

Під головуванням заступника Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Вячеслава Шаповалова відбулась нарада з представниками USAID щодо партнерства в рамках проєкту “Економічна підтримка Східної України”. У нараді також взяли участь представники Донецької ОДА-ВЦА, та Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.

Проєкт “Економічна підтримка Східної України” передбачає низку заходів для відновлення систем меліорації в Донецькій області.

У ході розмови Вячеслав Шаповалов розповів, що Мінреінтеграції в рамках реалізації Стратегії економічного розвитку Донецької та Луганської областей підтримуватиме розвиток агропромислового комплексу, зрошувального землеробства та проєкти щодо будівництва комплексів гідротехнічних споруд.

Зокрема, для цього було вивчено проблемні питання та перспективи розвитку зрошення в Донецькій області.

За результатами виявилося, зі 190 тис. га политих зрошуваних земель, які були у 90-х роках, на сьогодні експлуатується лише 4,5 тис. га (тобто менше 2,3 %). Із 149 км зрошувальної системи експлуатується лише 20 км (тобто 13 %). Із 41 станції зрошення – в роботі лише 6 (тобто 14%).

Факторами, які негативно впливають на зрошення є:

•             зміна клімату (тривалі бездощові періоди, зниження рівня ґрунтових вод)

•             велика розораність сільгоспугідь

•             незадовільний технічний стан гідротехнічних споруд та обладнання.

“Наразі внаслідок збільшення вартості електроенергії, середня вартість послуг із забору води зросла вдвічі. І така тенденція збережеться в майбутньому. У зв’язку з цим виробники сільськогосподарської продукції перейшли на вирощування зернових культур, які при відсутності поливу дають мінімальний врожай, і не вирощують овочі взагалі. Проте, при використанні зрошення можна було б збирати з 1 га 450 центнерів овочів. А також  збільшити врожайність зернових: пшениці – в 3 рази, кукурудзи та зерна – в 4 рази, ячменю – в 3,5 раза. Саме цей проєкт  надасть потужний соціальний ефект. За умов сталого ведення землеробства на 50% зростають орендна плата за землю, а відповідно і доходи пайовиків. Створюються додаткові робочі місця з гідною заробітною платнею. Збільшуються податкові платежі та надходження до бюджетів всіх рівнів”, - зазначив Шаповалов.

Досягнення вказаних показників дозволило б забезпечити розвиток агрокластерів та агрологістичних центрів в Донецькій та Луганській областях (як територіях пріоритетного розвитку) та інших областях.

“Це сприятиме всеохоплюючому та сталому економічному зростанню, повній і продуктивній зайнятості населення в регіонах України, що відповідатиме Цілям сталого розвитку України на період до 2030 року, які  затверджені Указом Президента України від 30 вересня 2019 року № 722”, - додав заступник міністра.

За результатами наради учасники домовились, що Донецька ОДА-ВЦА підготує інформацію про потенційних бенефіціарів системи меліорації - великих та середніх сільгоспвиробників, і надасть письмову відповідь щодо зацікавленості у відновленні меліоративних систем від них.

Ця інформація стане основою для прийняття рішення про підтримку проєкту відновлення меліорації з боку USAID.