Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022

Міжнародні експерти заявляють про ігнорування Росією екологічних проблем на окупованих нею територіях України, що несе загрозу для населення

Міжнародні експерти заявляють про ігнорування Росією екологічних проблем на окупованих нею територіях України, що несе загрозу для населення.

Про це було наголошено в рамках конференції «Зменшимо загрозу: екологічні та техногенні ризики на сході України», за участю посольств Франції та Швеції, представників Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, організацій громадянського суспільства та приватного сектору.

Мета заходу - привернення уваги громадськості до екологічних викликів, з якими стикається населення України протягом років збройної агресії РФ на Сході України, та пошук дієвих способів їх вирішення. Зокрема, учасники конференції обговорили питання стану шахт, створення моніторингу навколишнього середовища, готовність та спроможність реагування громад на екологічні проблеми та питання розробки доказового профілю ризику.

Міжнародні експерти у своїх промовах неодноразово акцентували на показовому ігноруванні Російською Федерацією екологічних проблем та неналежне дотримання екологічних норм на тимчасово окупованих нею територіях України.

«Конфлікт вплинув на політичне та економічне життя східних регіонів. При цьому, Росія показово ігнорує проблему, або ж взагалі прирівнює інформацію про шкоду екології до фейкових новин. Це загрожує, передусім, населенню, яке проживає в одному з найбільш індустріалізованих регіонів України. Забруднення ґрунтів і ґрунтових вод, небезпечна утилізація хімічних відходів та неналежне утримання закинутих шахт, що призводить до їх затоплення - це головні ризики для екосистеми регіону», - зазначив керівник відділу континентальної Європи при Міністерстві закордонних справ Франції Фредерік Мондоліні. 

Керівник проєктів ОБСЄ в Україні Гернік Вілладсен зазначив, що питання екології часто не отримують потрібної уваги, бо вони буквально не на поверхні і їх не можна помітити неозброєним оком. Попри це, на його думку, наслідки екологічних негод не варто недооцінювати. 

«Головні загрози: понад 80% об’єктів промисловості, які були пошкоджені внаслідок збройної агресії РФ потенційно несуть загрозу довкіллю, затоплення шахт - один з найбільш серйозних наслідків, відсутність контролю за рівнем води у шахтах призвів до серйозного забруднення ґрунтовних та поверхневих вод і матиме довгострокові наслідки, наявна також проблема з утилізацією сміття», - додав Гернік Вілладсен.

Заступник голови делегації ЕС в Україні Ремі Дюфло сказав, що Схід України спирається на потужний важкопромисловий комплекс, який дуже чутливий до збройного конфлікту, вплив якого може спричинити катастрофічні наслідки для населення, що проживають на цих територіях, і для довкілля. 

Перший заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ростислав Замлинський наголосив, вже існує і далі погіршується комплекс безпекових викликів в контексті екологічної катастрофи, які виходять далеко за межі українських. «Вони мінімум європейського масштабу. Причина цих викликів відома – це російська агресія», - наголосив Замлинський.

Він повідомив, що: 

на окупованій частині територій Донецької і Луганської областей пошкоджені та зруйновані комунікації, зокрема це вплинуло на шахти, які почали затоплюватися. Частина з них не працюють, частина - має проблеми з водовідведенням. Ці затоплення вплинули на якість наземних вод, які також є джерелом постачання мешканцям;

мілітаризація Кримського півострова стала причиною негативного впливу на флору та фауну Чорного моря, проблеми із заповідним фондом, труднощі із водопостачанням тощо. 

«Вирішення є - це спільні напрацювання рішень щодо відновлення лісового фонду, раннє виявлення пожеж, дистанційний моніторинг тимчасово окупованих Росією територій України, експертиза європейських партнерів, питання рекультивації териконів, комплексний підхід до меліорації та зрошення в аграрних Херсонській та Луганській областях в умовах зміни клімату. Нагадаю також, що віцепрем‘єр Олексій Резніков вже звертався до МАГАТЕ щодо можливості формування групи експертів під їх егідою  для моніторингу зберігання радіоактивних матеріалів на ТОТ. Досі відкритим є питання допуску експертів з боку країни-окупанта Росії та її проксі», - підсумував Ростислав Замлинський.

Конференція триватиме три дні і по її завершенню учасниками будуть представлені ключові рекомендації для української влади та міжнародних партнерів щодо найкращого впровадження управління щодо зменшення ризику катастроф на Сході України.

 

                                       Телеграм-канал Мінреінтеграції   До розділу новин