Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022
Наприклад, 02.12.2022

Олексій Резніков та Хельга Шмід обговорили нагальні питання, пов'язані з окупацією територій України

Опубліковано 28 Травня 2021 року, о 09:12

Віце-прем'єр-міністр України Олексій Резніков та генеральний секретар ОБСЄ Хельга Шмід під час офіційної зустрічі 26 травня 2021 року обговорили низку нагальних питань, пов'язаних з тимчасовою окупацією територій України Російською Федерацією.

У зустрічі також взяв участь головний монітор СММ ОБСЄ в Україні, посол Яшар Халит Чевік.

Олексій Резніков високо оцінив послідовну підтримку ОБСЄ України.

«По-перше, я хотів би вказати на важливу роль, яку ОБСЄ відігравала в Україні з 2014 року у вирішенні збройного конфлікту з Російською Федерацією. Я також хотів би подякувати Спеціальному представнику діючого голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі пані Хайді Грау та головному монітору СММ ОБСЄ в Україні послу Яшару Чевіку за їх складну та важливу  роботу.  Робота справді складна, бо війна з Росією триває вже сім років. Ми вдячні за підтримку ОБСЄ як головного миротворця та координатора у цих складних переговорах, і ми сподіваємось на таку підтримку в майбутньому.  Ми розуміємо непрості умови, в яких функціонує Місія ОБСЄ, і готові заявити про свою підтримку як Місії, так і Офісу Спеціального представника СММ ОБСЄ”, - підкреслив Олексій Резніков.

Віце-прем'єр-міністр поінформував про кроки України в рамках реінтеграції та наголосив на незмінній позиції України щодо послідовності та відданості виконання Мінських домовленостей.

«На даний час триває робота зі створення Українського національного центру з питань миробудування, основним завданням якого буде створення бази даних про порушення прав людини, пов’язаних з російською агресією на тимчасово окупованих територіях.  Більше того, одним із завдань Центру буде встановлення національного діалогу, що є дуже важливим питанням.  Друга важлива річ - доопрацювання законопроєкту про державну політику перехідного періоду, який враховуватиме основоположні принципи ООН щодо перехідної юстиції.  Хочу наголосити, що підготовка законопроєкту та плану його прийняття Верховною Радою України жодним чином не є відмовою або відходом від Мінських домовленостей.  Ми надіслали законопроєкту до посольств G7 для розгляду, і перш за все до Німеччини та Франції як членів Нормандської четвірки.  Ми плануємо надіслати документ Венеціанській комісії, і ми однозначно хочемо залучити до консультацій БДІПЛ ОБСЄ.  Ми хотіли б активно обговорити законопроєкту з нашими міжнародними партнерами в абсолютно прозорій формі», - заявив Резніков.

Хельга Шмід, своєю чергою, наголосила на важливості розв'язання питання про вільне пересування людей через лінію зіткнення.

Український віцепрем'єр-міністр заявив, що це питання стояло на порядку денному давно, ще з грудня 2019 року, після зустрічі лідерів Н4.

«Це дуже важлива річ, яка спрямована на відновлення довіри в першу чергу.  Відкриття двох КПВВ поблизу Щастя та Золоте в Луганській області було узгоджено 9 грудня 2019 року. Українська сторона побудувала та відкрила їх.  До речі, ви зможете побачити новий підхід до створення інфраструктури на КПВВ під час візиту на Донбас. КПВВ «Щастя» - це наш новий стандарт, і ця трансформація здійснюється у співпраці між центральною та місцевою владою України, а також з усіма відомими та поважними міжнародними інституціями: агенціями ООН, Міжнародним комітетом Червоного Хреста.  Сподіваюсь, така інфраструктура буде доступна на всіх КПВВ до кінця цього року.  І знаєте, інфраструктура також готова з іншого боку лінії дотику.  Зрештою, коли ми були тут із президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем, саме представники СММ ОБСЄ показали нам знімки, що наочно продемонстрували готовність КПВВ з іншого боку.  Залишається забезпечити свободу пересування людей.  І для того, щоб досягти розблокування, роль координатора ОБСЄ в гуманітарній групі надзвичайно важлива », - сказав Резніков.

 Український віце-прем'єр-міністр додав, що питання взаємного звільнення утримуваних осіб та доступу МКЧХ до місць позбавлення волі є надзвичайно актуальним.

 «Знову ж таки, це було погоджено в Парижі у 2019 році. В Україні існує закон, який забезпечує місії Червоного Хреста безперешкодний доступ по всій Україні.  Однак Росія не допускає місію на окуповані території.  І це не дивно, адже на окупованих територіях у 21 столітті є концтабір. «Ізоляція» - сучасний концтабір у Донецьку.  Стас Асєєв, який був звільнений з цього полону, написав книгу про цю тортурню, і зараз за підтримки уряду Канади ми працюємо над її перекладом на англійську мову.  Світ повинен знати про такі жахливі та страшні злочини.  Більш того, були встановлені навіть особи, які здійснюють ці тортури, - це громадяни Російської Федерації.  Цьому питанню слід приділити особливу увагу», - сказав Резніков.

 Окремо обговорювалось також питання примусової російської паспортизації на тимчасово окупованих територіях - Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

 Резніков також повідомив пані Шмід про загрозу екологічної катастрофи, спричиненої тривалим безконтрольним скиданням неочищених шахтних стоків окупаційними адміністраціями у водосховища Донецької та Луганської областей, що призвело до значного порушення гігієнічних та екологічних показників.

 «Радіаційне забруднення слід зазначити окремо.  У 1979 р. Радянська влада здійснила ядерний вибух на території шахти "Юнком", яка знаходиться в окупованій частині Донецької області.  Після вибуху радіоактивну капсулу залишили в сухому стані, а воду відкачали з шахти, щоб запобігти потраплянню радіації в поверхню та підземні води.  Нині вода не відкачується, і радіоактивна вода вже надходить у горизонти питної води.  Я поспілкувався з генеральним директором МАГАТЕ паном Рафаелем Гроссі та подав запит щодо направлення місії.  Він готовий це зробити, але росіяни цьому заважають.  Мова йде як про Донецьку, так і про Луганську області, а також про Кримський півострів.  Нагадаю також, що і мандат ОБСЄ також охоплює Крим, оскільки це територія України.  Принаймні дистанційний моніторинг ситуації з боку ОБСЄ, в тому числі в Криму, є вкрай важливим як для України, так і для всього світу», - додав Олексій Резніков.

 Сторони також обговорили інші пріоритети розвитку співпраці між Україною та ОБСЄ.

 

                                       Телеграм-канал Мінреінтеграції   До розділу новин