Наприклад, 23.06.2022
Наприклад, 23.06.2022
Наприклад, 23.06.2022
Наприклад, 23.06.2022
Наприклад, 23.06.2022

Верховна Рада прийняла закон про корінні народи

Опубліковано 01 Липня 2021 року, о 14:05

Сьогодні, 1 липня 2021 року, на своєму засіданні Верховна Рада України прийняла за основу та в цілому закон України «Про корінні народи України».

Законопроєкт підтримали 325 народних депутатів.

Доповідачем по даному законопроєкту виступив Віцепрем‘єр-міністр України - Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

«Поняття «корінний народ» з’явилося у Конституції України 25 років тому, але не було розкрито. Чверть століття - протягом життя цілого покоління - точилися дискусії.

Сьогодні є можливість перегорнути цю сторінку і відкрити нову. Цей документ є консенсусним. Це - фундамент, який збудовано на принципах ООН у відповідності з міжнародною практикою. Але з урахуванням особливостей України. Він дозволить зосередитись на конкретних заходах, які гарантують збереження самобутності та забезпечать сталий розвиток корінних народів. Я прошу вас врахувати, що цей закон є доленосним для людей, більшість яких знаходиться під тиском окупантів. Їх небагато. За чисельністю їх стільки, скільки населення у Полтаві чи Хмельницькому. Але немає в світі іншої держави, яка може боротися за них. Немає іншої влади, яка здатна забезпечити продовження їхньої історії.

Ми можемо дати сигнал, який поверне надію багатьом, а в підсумку – сприятиме поверненню Криму і Севастополя», - наголосив Віцепрем‘єр.

Олексій Резніков подякував усім комітетам Верховної Ради, які підтримали цей законопроєкт.

Серед інших важливих пунктів документу передбачено, що держава зможе надавати підтримку ЗМІ, в яких представницькі органи корінних народів самостійно прямо володіють щонайменше 51% у статутному капіталі та/або правом голосу часток ЗМІ, у разі, якщо вони здійснюють не менше 50% мовлення мовами корінних народів України або присвячують не менше 50% мовлення питанням реалізації прав корінних народів.

Загалом документ визначає:

1. поняття корінного народу України;

2. правосуб’єктність корінних народів України;

3. основоположні права корінних народів України;

4. культурні права корінних народів України;

5. освітні та мовні права корінних народів України;

6. право корінних народів України на сталий розвиток;

7. інформаційні права корінних народів України;

8. правовий статус представницьких органів;

9. ресурсне забезпечення представницьких органів;

10. міжнародне представництво корінних народів України.

Цей документ є рамковим, і є дуже важливим політичним сигналом як для наших міжнародних партнерів, так і всередині країни. Він є конкретним по відношенню до всіх мешканців, які проживають на тимчасово окупованій території АР Крим і м. Севастополь, а також кримських татар, кримчаків та караїмів, які є внутрішньо переміщеними особами та проживають на території, підконтрольній українському Уряду.

Нагадаємо, на своєму засіданні 7 квітня 2021 року Кабінет Міністрів також схвалив важливий документ, розроблений Мінреінтеграції разом з Меджлісом кримськотатарського народу, профільними науковими та освітніми установами, неурядовими організаціями та експертами, у тому числі тими, що перебувають на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя - Концепцію розвитку кримськотатарської мови.